Понеділок, 30 березня 2015 03:00

Шкідливі звички: паління

Автор
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

 

Шкідливі звички: паління.

 

Ми живемо у складному світі, який постійно нас випробовує на міцність. Здорова сильна духом людина розуміє що життя це боротьба і старається переборювати труднощі.

Емоційно слабка і духовно незріла людина панікує перед проблемами, відчуває тривогу, невпевненість і тому алкоголь, наркотики а також тютюн є універсальними засобами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову систему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, причому фальшиві.

Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від нікотину внесено у Міжнародну класифікацію хвороб.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі не менше 1,1 мільярду людей, які палять – це приблизно одна третина дорослого населення планети. І все ж воно розповсюджено у всьому світі.

Щороку від хвороб, пов’язаних з тютюном, помирають чотири мільйони людей, або одна людина кожні вісім секунд.

Розвинені країни 76% тютюну завозять в Україну та інші слаборозвинені країни.

Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України:

Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої для здоровя звички.

У нашій країні після 2010 року нараховувалося більше 9,9 мільйонів курців – третина всього працездатного населення України.

Україна займає 17 місце в списку країн – лідерів за кількістю курців.

Кожен четвертий підліток в Українівикурює першу цигарку у віці 10 років.

На кожного українця припадає понад 25000 сигарет – майже 7 щоденно.

Щорічно до числа курців залучається не менше 100 000 українців. 

За офіційною статистикою, в Україні від хвороб, пов’язаних з палінням помирає 120 тисяч людей: з них більш як 10 % – пасивні курці.

Щоденно палять 45% дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок; серед молоді палять 45% юнаків і 35% дівчат.

Дослідження з питань паління показують, що людина, яка палить, втрачає в середньому щонайменше 13,2 роки свого життя.

Про шкідливість паління.

Паління – це властивість поведінки людини та залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріш вона контролює саму звичку. Варто лише сформуватися шкідливій звичці і вона керує людиною. Відповідно на це йде частина її грошей, її часу, її енергії. Людина втрачає самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я. Деяких це зрештою вбиває.

Чому ж людина палить? Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск збоку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. З часом цю пагубну звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить.

Паління виключно шкідливо впливає на стан серцево-судинної системи. Особливо чутливі до нікотину судини серця. У результаті звуження судин після кожної сигарети може виникнути порушення кровопостачання, живлення міокарда – ішемічна хвороба серця та її важкі ускладнення.

Під час паління тютюновий дим безпосередньо діє на слизову оболонку рота і може стати причиною її запалення та раку. Аміак, що входить до складу тютюнового диму, спричиняє запалення ясен. Наявність у курців запальних процесів порожнини рота і каріозних зубів зумовлює неприємний запах із рота. Нікотин, який ковтає курець разом із слиною, подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, спричиняє її запалення, рак дихальних шляхів.

Паління негативно впливає також на функцію печінки та статеву систему. Активне паління впливає і на вітамінний обмін, у результаті чого кількість деяких вітамінів в організмі суттєво зменшується, особливо вітамін С. Дефіцит вітаміну С розвивається і у пасивних курців, а також вимивається із організму калій та кальцій.

Змінити сигарети – зберегти здоров’я?

Тютюнова промисловість щороку рекламує сигарети зі зниженим вмістом смоли і нікотину – або так звані слабкі сигарети – як можливість зменшити шкоду для здоров’я.

Однак, хоча деякі і переходять на сигарети зі зниженим вмістом смоли і нікотину, їх організм продовжує вимагати ту ж дозу нікотину, що й раніше. Тоді курці компенсують нестачу нікотину тим, що курять більше, а також роблять більш глибокі і часті затягування або курять кожну сигарету довше.

А що можна сказати про люльки і сигари? Хоча тютюнова промисловість завжди представляла їх, як символ респектабельності, їх дим не менш смертельний, ніж дим сигарет. Навіть якщо курець не втягує в себе дим люльки або сигари, ймовірність того, що у нього розвинеться рак губи, слизової оболонки рота – існує. Чи безпечний тютюн, який не палять? Він буває двох видів: нюхальний і жувальний.

Нюхальний тютюн– це порошок, зазвичай продається в баночках або мішечках. Часто його кладуть за нижню губу або щоку.

Жувальний тютюнпродається у вигляді довгих смужок, зазвичай в мішечку. Як нюхальний, так і жувальний тютюн викликають неприємний запах з рота, наліт на зубах, рак слизової оболонки рота і горла, пародонтоз, остеопороз щелеп і білі виразки в ротовій порожнині, які можуть перейти в онкологічне захворювання. Ясно, що нюхальний і жувальний тютюн – не найкраща альтернатива сигаретам.

Як допомогти близьким кинути палити.

Якщо ви не курите і знаєте, як це небезпечно, то, можливо, турбуєтеся, коли спостерігаєте, як ваші друзі і близькі продовжують палити. Як можна допомогти їм кинути палити? Бурчання, вмовляння, примус і глузування рідко увінчуються успіхом. Читати нотації теж не допоможе. Замість того, щоб кинути палити, людина може потягнутися за сигаретою, щоб заглушити душевний біль, викликану такою тактикою.

Постарайтеся зрозуміти, як непросто залишити цю звичку, і що одним це зробити легше, то іншимважче. 

Неможливо змусити курця кинути палити. Він сам повинен на це зважитися і мобілізувати всі свої внутрішні сили. Вам необхідно знайти спосіб з любовю підтримати в людині прагнення порвати з цією звичкою. Як це зробити? У зручний момент ви можете висловити людині свою любов і сказати, як вас турбує те, що він палить. Скажіть, що ви завжди готові підтримати його бажання кинути палити. Звичайно, якщо таким підходом користуватися занадто часто, він втратить свою силу і сенс. Що можна зробити, якщо близька вам людина вирішила кинути палити? Варто памятати, що відвикання може супроводжуватися дратівливістю і поганим настроєм. При цьому також можуть виникати головні болі і безсоння. Нагадайте своєму близькому, що ці симптоми всього лише тимчасові і говорять про те, що його організм звикає до нового, здорового способу життя.

Зберігайте радість і позитивний настрій. Говоріть про те, як ви раді, що він кидає курити. У період відвикання допоможіть своєму близькому уникати стресових ситуацій, які можуть призвести до зриву. А що робити, якщо зрив стався? Не варто на це занадто гостро реагувати. Проявляйте співчуття. Розглядайте цей випадок,як хороший урок для вас обох, завдяки якому наступна спроба швидше за все буде більш успішною.

Будьте мудрими та обережними, це допоможе вам зберегти здоров’я та життя!

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Мельохіної Вікторією Борисівною.

Читати 4769 разів Останнє редагування Середа, 16 березня 2016 11:23

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Відгуки

instagram

Написати нам

captcha

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com